BLOG
Badanie EEG
Jakość ma znaczenie!
Badanie EEG z pozoru wydaje się prostą i przyjemną procedurą, która ma zbadać przepływ fal mózgowych i ich zaburzenia. Z perspektywy pacjenta to przecież nic takiego, założyć czepek i włączyć zapis. A jednak …. Jest wiele aspektów, które wpływają na jakość wykonania badania, a ta na prawidłową interpretację przez lekarza, tego, co zostało zapisane. W tym wpisie zrozumiesz, dlaczego badania EEG w domu wykonujemy z zachowaniem najwyższych standardów jakości.
Jakość ma znaczenie w każdej dziedzinie życia, w diagnostyce medycznej również. Źle wykonane badanie daje często mylny obraz sytuacji, a to ma wpływ na ostateczną diagnozę stawianą na podstawie badań obrazowych czy innych procedur diagnostycznych. Diagnoza jest podstawą do wdrożenia prawidłowego leczenia, którego celem jest przecież poprawa zdrowia.
Badanie EEG jest badaniem bardzo czułym. Wymaga od pacjenta i technika zaangażowania.
Od każdego trochę innego.
Badanie EEG w domu
Badanie EEG w domu daje duży komfort pacjentom. Są u siebie, w przestrzeni, w której czują się dobrze i bezpiecznie. To znacznie redukuje stres związany z pobytem w placówce, szczególnie w przypadku dzieci, osób ze spektrum autyzmu, osób niepełnosprawnych, osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Badanie EEG w domu wykonywane jest w godzinach, które są najbardziej optymalne dla pacjenta i dostosowane do wskazań badania. Poranne, kiedy pacjent ma być wypoczęty lub po deprywacji snu, czyli nieprzespanej nocy, aby zasnąć rano w stanie zmęczenia. Wieczorem, w naturalnych dla badanego godzinach snu, jeśli zlecono badanie we śnie. Godzina ma znaczenie, emocjonalny stan pacjenta również.
Przygotowanie pacjenta podczas badania domowego ma wpływ na jakość badania.
Przestrzeń, w której wykonywane jest badanie
Zazwyczaj badania EEG w domu wykonywane są w sypialni lub pokoju dziecinnym. Ważne jest, aby technik miał swobodne dojście do miejsca, gdzie pacjent usiądzie lub położy się, będzie miał wystarczająco przestrzeni, aby rozstawić sprzęt. Usiąść i obserwować reakcje badanego, które zapisywane są podczas badania EEG. Dobrze, jeśli w pokoju, w którym odbywa się badanie można było zasłonić okna, wyłączyć dźwięki, które mogą rozpraszać badanego. Ważne jest, aby inni domownicy byli uprzedzeni o wykonywaniu badania i nie przeszkadzali.
Trochę edukacji
Zdarza się, że pojawianie się technika EEG w domu wzbudza strach u dzieci, które mają być badane. Warto je uprzedzić, opowiedzieć, że jest to badanie, które zbada główkę, a magiczny czepek pokaże, jak mózg zasypia, śpi i budzi się. Tak samo z osobą dorosłą, która nie może sama o sobie decydować. Należy wyjaśnić, co będzie się działo. W badaniu EEG bardzo ważna jest współpraca technika i pacjenta. Dziecko, czy dorosły, który wie, na czym polega badanie będzie bardziej otwarty, będzie współpracował, reagował na plecenia technika, nie stawiał oporu.
Trochę jak w gabinecie
Pacjent powinien być przygotowany jak do badania w gabinecie. Czyste włosy, najedzony, odstresowany, wypoczęty, jeśli jest to badanie w czuwaniu lub gotowy do snu, jeśli podczas badania ma zasnąć. Badanie EEG w domu to sytuacja niecodzienna. Czasami trzeba zaniechać czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni jak np.: nakrywanie dziecka podczas snu. Zaleca się, aby podczas badania EEG dziecko było odkryte, gdyż technik obserwuje całe ciało pacjenta, jego reakcje, zrywy, mioklonie. To wszystko jest skrupulatnie zapisywane i ma pomóc lekarzowi w opisie i interpretacji badania. Przed badaniem technik wyjaśnia jak zachowywać się podczas badania. Trzeba się do tego dostosować.
Przygotowanie techniczne i kompetencyjne technika,
a jakość badania
Badanie EEG w domu to wyższa półka przygotowania technika i sprzętu. W Neurodiagnostyce opracowaliśmy standardy, które zapewnią najwyższy poziom wykonania badania i techniczne dostosowanie sprzętu do badań pozagabinetowych.
Stawiamy na najwyższą jakość, gdyż zdajemy sobie sprawę, jak jakość badania może wpłynąć na kolejne kroki: opis badania i postawienie diagnozy na podstawie opisu.
Technicy EEG, którzy z nami współpracują to osoby z dużym doświadczeniem zdobywanym w różnych placówkach. Posiadają one certyfikaty uprawniające do wykonywania badań EEG. Certyfikat daje gwarancję kompetencji, znajomości tematu i rozróżniania niuansów istotnych podczas badania EEG. Są również osobami, które mają wiedzę na temat różnych chorób neurologicznych i psychicznych, w których wskazane jest wykonanie badania EEG.
Ale oprócz kompetencji zawodowych, technicy współpracujący z Neurodiagnostyką to osoby o dużej empatii, zrozumieniu i cierpliwości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że badanie EEG, choć nieinwazyjne, może wywoływać w dzieciach czy niektórych dorosłych różne emocje. Niektóre z nich mogą bardzo przeszkadzać w prawidłowym założeniu czepka, przeprowadzeniu badania. Tego staramy się uniknąć. I tu przychodzą z pomocą tzw. kompetencje miękkie, czyli umiejętność pracy z pacjentem. W opracowanym przez nas standardzie, ta umiejętność stawiana jest bardzo wysoko!
Sprzęt wykorzystywany do badań w domu przystosowany jest do użycia poza gabinetowego, tak, aby jakość badania nie odbiegała w żaden sposób od tego wykonywanego w profesjonalnie przygotowanych pracowniach EEG. Przygotowując zestawy do badań domowych wzięliśmy wszystko pod uwagę – zakłócenia sieci, konieczność szybkiego przesyłu i zabezpieczenie danych wrażliwych. Kamery wykorzystywane w badaniach wideo EEG dostosowane są do warunków domowych.
Sprzęt już przetestowany, działa bez zarzutu.
Na jakość badania pracujmy wspólne!
Każde badanie wymaga współpracy technika i pacjenta, a w przypadku dzieci, jego rodziców. Wspólny szacunek i zrozumienie dają gwarancję tego, że badanie przebiegnie w miłej atmosferze a jakość badania będzie wysoka.